Munker- White ilúzia
Veríte vlastným očiam? Pozrite sa na tieto dva šedé stĺpce. Zdá sa vám, že má každý iný odtieň? Alebo nie?
Aj keď viete o tejto ilúzií, vaše oči odmietajú vidieť obdĺžniky ako rovnaké. Keď pridáme farbu, výsledok pôsobí rovnako.
Ako to funguje?
Ilúzia je výsledkom toho, ako náš mozog určuje farbu v kontexte. Ide o vnímanie jasu a farby objektu a jeho porovnanie s okolitými farbami.
Preto sa vám zdá, že šedé obdĺžniky na čiernom podklade sú svetlejšie, ako tie ktoré sú na bielom podklade. Farby sa javia bledšie, ak sú obklopené bielou farbou a tmavšie, keď sú obklopené čiernou.
Bezoldov efekt
Majú červené pruhy rovnaký odtieň?
Optický klam je pomenovaný po nemeckom profesorovi meteorológie Wilhelmovi von Bezoldovi (1837 – 1907). Objavil, že vnímanie farby je závislé od susedných farieb.
Ako to funguje?
Tento efekt je viditeľný vtedy, ak sa striedajú relatívne malé farebné plochy. Červená farba sa zdá svetlejšia v kombinácii s bielou a tmavšia v kombinácii s čiernou. V skutočnosti je na obrázku iba jeden odtieň, červenej. Farba preberá doplnkový odtieň a kontrastný jas svojho okolia. Za určitých okolností môže mať farebná oblasť rovnakú farbu ako jej okolie. Efekt vysvetľuje, či pri farbách prevažuje asimilácia alebo kontrast. Napríklad červené rámčeky obklopené modrou farbou sa budú javiť namodralejšie ako biele rámčeky. Najjasnejšou ukážkou je, keď sú pruhy rovnakej farby obklopené tenkými čiernymi a bielymi okrajmi.