Ilúzia kráčajúcich nôh

Pozrite sa na video a sledujte pohyb modrého a žltého obdĺžnika –„chodidla“. Zdá sa vám, že idú striedavo, akoby kráčali? Niekedy je ilúzia výraznejšia, ak sa nepozeráte priamo na obdĺžniky.

V skutočnosti sa obdĺžniky pohybujú plynulo vedľa seba konštantnou rýchlosťou.

Ako to funguje?

Modrý a žltý obdĺžnik sa pohybujú presne v jednom kroku. Ale keď je pozadie pruhované, zdá sa, že sa striedajú a zrýchľujú. Dôvodom je kontrast obdĺžnikov s čierno-bielymi pruhmi. Keď predné a zadné okraje modrého obdĺžnika ležia na čiernych pruhoch, ich kontrast je nízky, takže pohyb vyzerá pomalšie. Na bielych pruhoch majú okraje vysoký kontrast, takže sa zdá, že pohyb sa zrýchľuje. Pri žltom obdĺžniku je to presne opačne.

Ilúzia holubieho krku

Zapozerajte sa na video. Hýbu holuby krkom?

Ilúziu vytvorili Jun Ono, Akiyasu Tomoeda a Kokichi Sugihara na súťaž "Najlepšia ilúzia roku 2014".

Ako to funguje?

Ilúzia funguje na podobnom princípe ako Ilúzia kráčajúcich nôh. Pohyb holubov je v skutočnosti plynulý a obdĺžnik pred pruhmi vytvára akoby spätný pohyb, ktorý pripomína kráčajúceho holuba a jeho pohyb krku.

Všimnite si, že „zobák“ holuba je jeden pruh pred telom, preto dochádza k pohybu. Predná časť obdĺžnika (zobáka) prechádza cez tmavý pruh a jeho hrana nie je viditeľná. Ďalšia časť je na svetlom pruhu, vzniká kontrast a akonáhle predná časť opustí tmavý pruh, zdá sa nám, že sa hlava holuba posunie.